Gyomirtás őszi kalászosokban
Új technológiákkal alkalmazkodhatunk a változó körülményekhez
2018 csapadékszegény ősze miatt az őszi kalászos növények kelése és kezdeti fejlődése szélsőséges volt. Erre nagymértékben rájátszott az is, hogy a nyár végi, ősz eleji talajmunkát a tartósan száraz időjárás miatt nem lehetett tökéletesen elvégezni. Szerencsére a tél kedvezően alakult, mivel megfelelő mennyiségű csapadék hullott, és a vastag hótakaró megvédte a hidegtől az őszi vetéseket.
A kalászosok jó előveteményei a hamar lekerülő kultúrák, de napjainkra a vetésforgóban szereplő termesztett növények száma drasztikusan csökkent, és emiatt nagyon sok esetben a kukorica és a napraforgó után következnek. Ilyen esetben a hosszadalmas betakarítás, az azt követő talajmunka és magágykészítés nagyon elhúzódhat, aminek a következménye, hogy a búza előnyös vetésidejéből kicsúszunk. A fenti tényezők eredményeként az őszi búza és őszi árpa kelése is eltért tavaly a korábbi évektől, aminek az eredménye, hogy a különböző fejlettségű állományokban különböző fejlettségű gyomok alakultak ki, ami gyomirtási problémákhoz vezet. Sajnos az eltérő fejlettség a gazdálkodónak a megszokottól eltérő gyomirtási technológia megválasztását teheti szükségessé.
Figyeljük az állományfejlődést!
Manapság a gyomszabályozás nem csupán a herbicides védelemből áll, hanem a rendelkezésünkre álló különböző technológiai módszereket kombináltan, integráltan kell felhasználni, hogy hatékonyan tudjunk védekezni a gyomok ellen.
Őszi búza február végén, kukorica elővetemény után
A herbicides védekezés, illetve az eredményes gyomirtás alapja az adott gabonatáblák gyomfertőzöttségének ismerete. Ezek alapján a gyomnövények kelését és fejlődését folyamatosan figyelemmel kell kísérni. Az őszi kalászosokban általában három alkalommal célszerű gyomfelvételezést végrehajtani. Az elsőt az ősz folyamán, a másodikat kora tavasszal, amikor még az állomány nem indult fejlődésnek. A harmadik felvételezési időpont, amikor a magról kelő kétszikű gyomnövények fejlődésnek indulnak. Ha a korábbi években már találtunk a területen héla zabot, akkor a szárba induláskor szükséges még egyszer megvizsgálnunk a táblát.
A herbicides védekezést alapvetően két időpontban végezhetjük el, ősszel és tavasszal.
Teret hódít az őszi gyomirtás
Az őszi gyomirtás elvégezhető a vetés után preemergensen, illetve őszi posztemergensen. A preemergens gyomirtás kerülendő azokon a helyeken, ahol a terület hajlamos az erős porosodásra, erózióra, deflációra, valamint vízállásra. A vetés legyen egyenletes, 4-6 cm mélyen.
Az őszi, illetve tavaszi posztemergens gyomirtást a kikelt gyomok fejlettségéhez kell igazítani. A magról kelő egyszikűek (nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit, héla zab) esetében ez a gyökérváltás időpontja (1–3 leveles állapot) előtt, a magról kelő kétszikű gyomfajoknál pedig a szik–2 (4) valódi leveles állapot.
Az őszi gyomirtás szükségességét több tényező befolyásolhatja. Ilyen az éghajlat, domborzati viszonyok, gyomösszetétel, gyombiológiai sajátosságok, de emellett az üzemszervezési, gazdaságossági tényezők szerepe is fontos.
Kelő vadzabok
Gyomirtás tavasszal
Az őszi kalászosok gyomirtásában a tavaszi állománykezelés a fő időszak. A kultúrnövény szempontjából kritikus időszak a keléstől a bokrosodás végéig, illetve a szárba indulás kezdetéig tart. A herbicides védekezés sok esetben elkerülhetetlen.
Négyörvös galaj oldalhajtásokkal
A szélsőséges időjárás miatt egyre gyakrabban szembesülhetünk enyhe telekkel, aminek következtében az őszi kalászosokban sokszor találkozunk változó, túlfejlett gyomflórával. Ennek okai, hogy a gyomnövények az enyhébb tél során folyamatosan csíráznak, és tavaszra túlságosan megerősödnek. Az ilyen telet az évelő gyomok is könnyebben átvészelik. Az így kialakult változatos gyomflóra ellen minden esetben szükséges a széles hatásspektrummal rendelkező herbicidek kiválasztása. A helyes döntés azon alapszik, hogy a kezelni kívánt területünk gyomflóráját mennyire ismerjük. Ha a területünk egyszikű gabonagyommal fertőzött, akkor kiemelten kell kezelni azokat, mivel már kis egyedszámban (például héla zab esetén 5 db/m²) is jelentős termésveszteséget okozhatnak.
Néhány leveles ebszékfű
Figyeljünk az egyszikűekre!
A tavaszi gyomirtás egyik jelentős egyszikű gyomnövénye a vadzab. Ez a gyomnövény széles körben elterjedt a gabonatermesztő országokban. Magja már alacsony hőmérsékleten (6-7 ˚C-on) képes csírázni, így kora tavasszal tömegesen kelhet, amit nagyfokú bokrosodás követ. Emellett fontos megemlíteni a nagy széltippant is. Az ősz folyamán kikelt növények akár 3-5 leveles fejlettséggel indulhatnak a télnek. Azokon a területeken, ahol súlyos a széltippanfertőzés, úgy védekeznek az őszi csírázás ellen, hogy a vetés időpontját eltolják október 25. utánig. Ezen egyszikű gyomok ellen jól használható hatóanyagok például:
• aminopiralid + floraszulam+ piroxszulám + kloquintocet-mexil: A készítményt a kultúrnövény bokrosodásának kezdetétől a kétnóduszos állapotáig tudjuk felhasználni. Az árvacsalán, veronikafajok kivételével az összes fontosabb magról kelő egy- és kétszikű, valamint évelő kétszikű gabonagyomok ellen hatékony.
• fenoxaprop-P-etil + mefenpir-dietil: A kultúrnövény 1–3 leveles állapotától a szárba indulás időpontjáig juttatható ki. Jó hatékonyságot mutat a vadzab, nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit ellen, a rozsnokfajok esetén viszont közepes a hatékonysága.
• pinoxaden + floraszulam + cloquintocet-mexil: A készítmény a kalászosok bokrosodásától a zászlós levél kiterüléséig kijuttatható. Jól irtja a vadzabot, nagy széltippant, parlagi ecsetpázsitot, valamint rozsnokfajokat. A floraszulam hatóanyagnak köszönhetően a magról kelő és évelő kétszikű gyomfajok ellen is hatásos.
• szulfoszulfuron: A készítmény az őszi kalászos bokrosodásának kezdetétől kétnóduszos állapotig juttatható ki. Jól irtja a rozsnokfajokat, vadzabot, parlagi ecsetpázsitot, nagy széltippant, valamint számos magról kelő kétszikű gyomnövény ellen is hatékony.
Bokrosodott nagy széltippan
Fontos a jó időzítés
A tavaszi posztemergens gyomirtásnak is vannak szabályai, melyeket a kultúrnövény károsodásának elkerülése érdekében szükséges betartani. Fontos odafigyelni arra, hogy a hormonbázisú szerek esetében 25 ˚C felett és éjszakai fagyok esetén, valamint pangóvizes területen és szárba indult búzában nem végezhető el a kezelés. Egyes készítmények esetében lehet utóvetemény-korlátozás (például metszulfuron-metil, jodoszulfuron). A sörárpában 2,4-D tartalmú készítmény használata nem javasolt.
Virágzó veronika és kelő napraforgó a búza között
Ahhoz, hogy megfelelő legyen a gyomok elleni védekezés, tavasszal is a gyomnövények fenológiai állapotához kell állítani a herbicidek kijuttatását. Amennyiben ragadós galaj, mezei acat, esetleg napraforgó-árvakelés is várható a területen, érdemes megvárni ezeknek a gyomoknak a kelését, és ehhez igazítani a védekezést. A galaj esetében ez 2-4 levélörvös állapot, de van néhány hatóanyag, amely hatékony a fejlettebb növény ellen is (például fluroxipir, floraszulam). A magról kelő egyszikű gyomok esetében törekedni kell a gyökérváltás (1-3 leveles állapot) előtti időpontban történő kezelésre.
Gyomirtó szertől pusztuló ebszékfű
Szilágyi Arnold
DE MÉK
Növényvédelmi Intézet
Fotók: Dávid István
Tags: gyomirtás, őszi kalászos